Saugūs namai – saugi šeima!

Iš kur atsiranda anglies monoksidas ir kodėl jis toks pavojingas?

Anglies monoksidas (CO) yra bespalvės, bekvapės, beskonės ir labai nuodingos dujos. Anglies monoksidas susidaro nevisiškai sudegus organinėms ir neorganinėms medžiagoms (kai nepakanka deguonies). Natūralūs anglies monoksido šaltiniai yra ugnikalnių išsiveržimai ir augalų gaisrai, kurių metu temperatūra svyruoja apie 1 000 °C. Kita vertus, buitinėje aplinkoje anglies monoksidas susidaro kaip anglies, naftos, medienos, dujų, alyvos, benzino, parafino, propano ir kito kietojo bei skystojo kuro nevisiško sudegimo šalutinis produktas.

Laboratorinėmis sąlygomis anglies monoksidas yra šiek tiek lengvesnis už orą, t. y. azoto, deguonies, anglies dioksido ir kitų dujų mišinį. Sauso oro tankis 0 °C temperatūroje yra 1293 kg/m3, o anglies monoksido – 1250 kg/m3). Tačiau buityje anglies monoksidas yra sunkesnis – vidutinės 20 °C temperatūros ir „normalaus” 60 % drėgnumo oro tankis yra maždaug 1206 kg/m3, todėl jis kartu su anglies dioksidu (CO2) ir kitais šalutiniais degimo produktais kaupiasi apatinėse patalpos dalyse (prie grindų).

Anglies monoksidas dėl savo organoleptinio neaptinkamumo vadinamas tyliuoju žudiku. Kodėl jis toks pavojingas?

Kai anglies monoksidas absorbuojamas per kvėpavimo takus, jis patenka į plaučius ir greitai prisijungia prie hemoglobino. Dėl to organizme susidaręs junginys, vadinamas karboksihemoglobinu arba anglies monoksido hemoglobinu (HbCO), negali pernešti deguonies iš plaučių į visas organizmo ląsteles. Dėl to sutrinka kvėpavimas ir atsiranda hipoksija.

Didžiausią žalą hipoksija padaro centrinei nervų sistemai. Anglies monoksido jungimosi su hemoglobinu geba yra maždaug 270 kartų didesnė nei vien tik su deguonimi. Todėl net ir nedidelė anglies monoksido koncentracija ore gali kelti didelį pavojų žmonėms.

Ką daryti, kad išvengtumėte dūmų?

Pagrindinės saugos taisyklės:

 1. Neuždenkite ventiliacijos angų ir oro angų ir reguliariai tikrinkite oro trauką. Lengviausias būdas tai patikrinti – prie grotelių priklijuoti popieriaus lapą. Jei popieriaus lapelis prilimpa prie ventiliacijos angos, tai reiškia, kad oro srautas yra tinkamas ir kad įrenginys yra tinkamai sumontuotas.
 2. Periodiškai tikrinkite vėdinimo ir dūmtraukių vamzdžius. Nepamirškite, kad šią užduotį turi atlikti specialistas ir, jei reikia, užsandarinti ar atblokuoti sugedusį įrenginį.
 3. Šildymo įrangą naudokite pagal gamintojo nurodymus ir reguliariai atlikite techninę priežiūrą (tai taip pat yra kvalifikuoto asmens užduotis).
 4. Jei vonios kambaryje įrengta dujinė viryklė arba dujinis vandens šildytuvas, nepamirškite maudantis neįjungti ventiliatorių kituose kambariuose, nes jie labai silpnina skersvėjį.
 5. Įvažiavę į garažą iškart išjunkite variklį, nepriklausomai nuo to, ar durys atidarytos.
 6. Padėkite detektorius patalpose, kuriose pirmą kartą susiduriama su anglies monoksidu.

Taisyklės, kurių reikia nepamiršti renovuojant ar statant namus:

 1. Patalpoje, kurioje yra krosnelė, sureguliuokite ventiliaciją taip, kad ji užtikrintų tinkamą oro cirkuliaciją, t. y. šviežio oro tiekimą ir laisvą išmetamųjų dujų nutekėjimą. Tiekdami didelį deguonies kiekį, pašalinsite nepilno kuro degimo galimybę, taigi ir anglies monoksido susidarymo galimybę.
 2. Teisingai pastatykite dujinius prietaisus. Pavyzdžiui, viryklę reikėtų statyti kuo arčiau vėdinimo grotelių, o darbo vietas įrengti tarp lango ir viryklės, kad būtų užtikrinta tinkama oro cirkuliacija, o tai sumažintų užtemimo tikimybę.
 3. Pakeitus langus naujais, padidėja patalpos sandarumas, todėl papildomai patikrinkite vėdinimą.

Niekada nenuvertinkite savijautos pokyčių – dusulio, galvos skausmo ir svaigimo, pykinimo, vėmimo ir kt. simptomų – ir nedelsdami atidarykite langus, išeikite į gryną orą bei kreipkitės į gydytoją!

Kokie yra apsinuodijimo anglies monoksidu simptomai?

Mirtis gali ištikti jau esant 60-70 % karboksihemoglobino (HbCO) kiekiui, ir kuo jis didesnis, tuo greičiau mirštama. Apsinuodijimo toksinėmis dujomis simptomai gali būti sunkesni žmonėms, turintiems širdies ar kraujagyslių sutrikimų.

Procentinė HbCO koncentracija kraujyjeApsinuodijimo laipsnisSimptomai
0–9 %nėrajokių simptomų, stipriai rūkančiųjų kraujyje HbCO koncentracija gali siekti iki 9 proc.
10–25 %žemasmiglota sąmonė, retrogradinė amnezija, regėjimo sutrikimas, galvos svaigimas ir galvos skausmas, intoksikacija, pykinimas, šviesiai raudona odos spalva
26–50 %vidutiniškassąmonės aptemimas iki sąmonės netekimo, sustiprėję sausgyslių refleksai, vėmimas, hiperventiliacija, arterinė hipertenzija
51–100 %aukštasnerimo pojūtis, stiprus raumenų silpnumas, greitas kvėpavimas, sutrikusi sąmonė, sąmonės netekimas, traukuliai, koma, nenormalus arba lėtas širdies susitraukimų dažnis, cianozė

Kadangi karboksihemoglobino (HbCO) koncentraciją kraujyje galima nustatyti tik laboratoriniais metodais, apsinuodijimo toksinėmis dujomis simptomai nustatomi pagal anglies monoksido koncentracijos ore laiką ir tūrinį lygį (ppm – anglies monoksido molekulių skaičius 1 mln. oro molekulių).

CO tūrio koncentracija oreĮkvėpimo laikasSimptomai
100–200 ppm2-3 val.lengvas galvos skausmas
400 ppm1 val.stiprus galvos skausmas
800 ppm45 mingalvos svaigimas, vėmimas ir traukuliai; po 2 valandų komos būsena
1600 ppm20 minstiprus galvos skausmas, vėmimas, traukuliai; mirtis po 2 val.
3200 ppm5 – 10 minstiprus galvos skausmas ir vėmimas; mirtis po 30 minučių
6400 ppm1 – 2 mingalvos skausmas ir vėmimas; mirtis greičiau nei per 20 minučių
12800 ppm2-3 įkvėpimaisąmonės netekimas; mirtis po 3 minučių
Kaip suteikti pagalbą apsinuodijus anglies monoksidu?

Ką daryti apsinuodijus anglies monoksidu:

 1. Atlaisvinkite patalpą – atidarykite visus langus ir duris, kad patektų gryno oro.
 2. Išveskite nukentėjusįjį į gryną orą.
 3. Atsegkite nukentėjusiojo drabužius – nenusivilkite drabužių, nes tai gali sukelti hipotermiją.
 4. Jei nukentėjusysis praranda sąmonę, pradėkite dirbtinį kvėpavimą ir širdies masažą.
 5. Skambinkite pagalbos tarnyboms.

Nepamirškite nukentėjusiajam neduoti jokių vaistų ar skysčių. Apsinuodijus anglies monoksidu, gydoma tradiciniu deguonies terapijos būdu arba hiperbarinėje kameroje, kai specialioje kameroje deguonis tiekiamas po slėgiu.

Pagalbos telefonai:

112 – skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeris

Kaip tinkamai sumontuoti anglies monoksido detektorių?

Anglies monoksido detektorius turi būti įrengtas patalpoje, kurioje yra galimas pavojingos anglies monoksido koncentracijos pavojus.

Prietaisas turi būti montuojamas galvos aukštyje (pvz., miegamuosiuose kambariuose jutiklį rekomenduojama montuoti maždaug 0,7 m aukštyje nuo grindų, o kitose patalpose optimalus aukštis yra apie 1,5 – 1,8 m).

Renkantis vietą jutikliui įrengti taip pat reikėtų pasirūpinti, kad galimas garsinis signalas būtų aiškiai girdimas iš kitų pastato patalpų.

Pagrindiniai anglies monoksido jutiklių veikimo principai

Įrenginiai neturėtų būti diegiami:

 • Šalia vietų, kur didelis oro judėjimas (vėdinimo grotelės, ventiliatoriai, durys, langai ir kt.),;
 • Patalpose, kuriose yra didelė oro drėgmė;
 • Vietose, kur temperatūra viršija leistinas tinkamam įrenginio veikimui reikalingas vertes, pvz., temperatūra arti karštos koklinės krosnelės gali viršyti 50 °C, jutiklio montavimas tokiose sąlygose sukelia jutiklio pažeidimą ir netinkamą įrenginio veikimą;
 • Vadinamojoje „negyvojoje zonoje“ (viršutinė lubų dalis, stogo viršus ir kt.);
 • Vietose, kur jį užblokuos bet kokia kliūtis, pvz., spinta ir pan.;
 • Šalia aerozolinių oro gaiviklių;
 • Vietose, kur jutiklis bus pernelyg veikiamas drėgmės, dulkių, nešvarumų, riebalų, buitinių chemikalų (pvz., tiesiai virš viryklės, kriauklės ir pan.);
 • Lauke.
Dėmesio!

Negyvoji zona yra erdvė, kuri yra kiekviename kambaryje. Ji apima maždaug 20 cm plotą nuo lubų. Dėl oro judėjimo trūkumo, nežymaus ar per intensyvaus jo atsiradimo (pvz., šalia ventiliacijos grotelių). Negyvojoje zonoje negalima montuoti anglies monoksido detektorių!

Eura-tech kokybės politika

Bendrovė „Eura-Tech” pirmoji pradėjo didelio masto anglies monoksido detektorių bandymus. Turėdami žinių ir patirties, klientams siūlome tik tokius anglies monoksido detektorius, kurie garantuoja teisingą reakciją į avarinę situaciją.

Visi mūsų asortimente esantys anglies monoksido detektoriai tikrinami du kartus. Bandymai atliekami gamybos etape ir baigiami gaminio patvirtinimu. Tada specializuotoje laboratorijoje, kurioje yra 300 ppm anglies monoksido, pagal griežtą tvarką atliekami papildomi bandymai. Šie neprivalomi bandymai leidžia nustatyti prietaisų gedimus prieš juos parduodant.

Siekiant išlaikyti aukštą kokybę, nuolat stebimi visi į rinką pristatomi anglies monoksido detektoriai. Gaminiuose naudojami geros reputacijos jutikliai užtikrina mažą energijos suvartojimą, ilgalaikį ir nepriekaištingą veikimą.

Kiekvienas anglies monoksido detektorius turi sertifikatą, patvirtinantį teigiamą bandymo rezultatą anglies monoksido aplinkoje, kuriame nurodytas individualus prietaiso serijos numeris, bandymo data ir vieta.

Detektorių pasirinkimas
Pirkinių krepšelis
Scroll to Top