Kada ir kaip buvo išrasti dūmų detektoriai?

Nors dūmų detektoriai yra palyginti modernūs prietaisai, pirmą kartą jie buvo išrasti daugiau nei prieš šimtmetį, o į rinką pateko tik po daugiau nei aštuonių dešimtmečių. Nuo 1975 m., kai dūmų detektoriai buvo pristatyti visuomenei, jie tapo būtinu prietaisu daugumoje namų ir įmonių, o jų dėka gaisruose žuvo 50 proc. mažiau žmonių.

Ankstyvieji dūmų detektoriai

1890 m. Francis Robbinsas Uptonas, buvęs Tomo Edisono bendradarbis, išrado ir užpatentavo pirmąjį automatinį gaisro signalizatorių. 1902 m. Birmingeme (Anglija) George’as Andrew Darby išrado pirmąjį dūmų detektorių. Tačiau abu modeliai buvo labai paprasti.

1930 m. šveicarų fizikas Walteris Jaegeris bandė išrasti nuodingųjų dujų jutiklį. Jo prietaisas buvo nesėkmingas: maža dujų koncentracija neturėjo jokios įtakos jutiklio laidumui. Nusivylęs Jaegeris užsidegė cigaretę ir netrukus nustebo pastebėjęs, kad prietaiso matuoklis užfiksavo srovės sumažėjimą. Matyt, dūmų dalelės padarė tai, ko negalėjo padaryti nuodingos dujos. Jaegerio eksperimentas buvo vienas iš pasiekimų, atvėrusių kelią šiuolaikiniam dūmų detektoriui.

1951 m. JAV parduotas pirmasis dūmų detektorius. Dėl aukštos kainos pirmieji jonizuoti dūmų detektoriai buvo daugiausia naudojami tik dideliuose pastatuose.

1955 m. buvo sukurti ir pradėti naudoti buitiniai detektoriai, galintys aptikti aukštą temperatūrą.

1963 m. Jungtinių Valstijų atominės energijos komisija (USAEC) išdavė pirmąją licenciją platinti radioaktyviąsias medžiagas naudojančius dūmų detektorius. Baisu!

Dūmų detektorių iškilimas

1965 m. Duane’as D. Pearsallas ir Stanley B. Petersonas išrado įperkamą bičių avilio formos baterijomis maitinamą dūmų signalizatorių. Šiuos signalizatorius buvo galima lengvai įrengti ir prireikus pakeisti, jie buvo pagaminti iš ugniai atsparaus plieno. Pirmą kartą gaminant šiuos prietaisus, jiems reikėjo Gates Energy Corporation gaminamos keičiamos baterijos, tačiau šios specialios baterijos greitai buvo pakeistos vienkartinėmis AA tipo baterijomis.

1970 m. išrastas jonizacinis detektorius, maitinamas viena 9 voltų baterija, o po metų pradėtas gaminti ir kainavo 125 JAV dolerius. Per metus jo buvo parduodama po kelis šimtus tūkstančių vienetų (šiuo metu Jungtinėje Karalystėje parduodama apie 30-40 mln. dūmų detektorių).

1972 m. Donaldas Stilas ir Robertas Emmarkas išrado ir užpatentavo optinį dūmų detektorių, dar žinomą kaip fotoelektrinį dūmų detektorių.

1975 m. Pearsolio įmonė Statitrol Corporation pradėjo masinę savo išradimo (SmokeGard 700) gamybą viešajam vartojimui ir iki 1977 m. sugebėjo pagaminti 500 vienetų per dieną. 1980 m. išradimas buvo parduotas bendrovei Emerson Electric. Bendrovė Sears gavo visas namų dūmų detektoriaus platinimo teises.

Detektoriai su integruota ličio baterija

1995 m. buvo išrastas 10 metų ličio baterija maitinamas dūmų detektorius. 1999 m. Nacionalinė priešgaisrinės apsaugos asociacija pradėjo reikalauti keisti dūmų detektorius kas dešimt metų. Apskaičiuota, kad 2013 m. lapkričio mėn. duomenimis, dūmų detektoriai įrengti 96 proc. namų JAV ir 85 proc. namų Jungtinėje Karalystėje. Faktas yra tas, kad 30 proc. šių signalizatorių neveikia dėl senaties, baterijų išėmimo arba dėl to, kad namų savininkas nepakeičia išsikrovusių baterijų. Tai reiškia, kad tiesiogine prasme milijonams namų gresia pavojus kilti gaisrui, kuris gali baigtis sužalojimais ar mirtimi. Įsitikinkite, kad turite veikiančius dūmų detektorius savo namuose.

Šiuolaikiniai dūmų detektoriai

Šiandien yra daug įvairių dūmų detektorių, skirtų namams ir įmonėms. Daugelyje jų naudojami garsiniai signalai, įspėjantys gyventojus apie dūmų pavojų, o kituose – balso arba stroboskopinės šviesos efektai. Pastaruoju metu tobulinant technologijas siekiama, kad dūmų detektoriai galėtų atskirti realią gaisro grėsmę nuo dūmų, kylančių gaminant maistą ar iš kitų pašalinių šaltinių.

Esame oficialus nuo 1993 m. veikiančios įmonės Eura-Tech Sp. z o. o. partneris Lietuvoje. Euratech.lt asortimente rasite Eura ir El Home dūmų detektorius.

Dūmų detektorių pasirinkimas

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top